Ugrás a tartalomra

hírek

Mesteri oktatóktól a legjobb sportolóig: kiválóságait ünnepelte a Műegyetem

2026. 06. 01.
szenátusi ünnepség

A Szenátus ünnepi ülésén elismerést kaptak többek között a legjobb oktatók, a legkiemelkedőbb sporteredményt elérő hallgató, és egy új kitüntetés két első díjazottja.

„Ma azokat a munkatársainkat ünnepeljük, akik tevékenységükkel, teljesítményükkel kivívták környezetük elismerését, formálták egyetemünk hazai és nemzetközi hírnevét” – mondta a BME Szenátusa idei ünnepi ülésén Charaf Hassan rektor.

A rektor beszélt a BME új működési modelljéről is, amely egyebek mellett „az egyetem öregedő infrastruktúrájának megújítására” is lehetőséget ad. „Az új fenntartói modell lehetővé teszi, hogy hosszabb távon gondolkodjunk, és erőforrásainkat tudatosan az akadémiai kiválóság erősítésére fordítsuk. Ez nem pusztán működési kérdés – hanem stratégiai lehetőség. Egy olyan lehetőség, amelyben a Műegyetem megőrizheti hagyományait, de értékei megőrzése mellett képes reagálni környezete kihívásaira” – mondta Charaf Hassan.

Charaf Hassan

Megjegyezte, hogy a BME a hazai felsőoktatásban az élen jár az uniós kutatási és innovációs források elnyerésében, továbbá folyamatosan emelkedik az Erasmus-támogatással kapcsolatokat építő diákjai és munkatársai száma. 

„Mindezekben a közös feladatainkban a kiválóság kulcsszerepet játszik, és ennek az elismerésére gyűltünk ma össze” 

– tette hozzá.

A rektor mellett az ünnepi ülésen részt vett Bihari Péter oktatási rektorhelyettes, Levendovszky János kutatási és innovációs rektorhelyettes, Nemeslaki András nemzetközi rektorhelyettes, Varga István stratégiai rektorhelyettes, Zaránd Gergely tudományos rektorhelyettes, Rózsa Szabolcs, az Építőmérnöki Kar dékánja, Orbulov Imre, a Gépészmérnöki Kar dékánja, Varga Tamás, az Építészmérnöki Kar dékánja, Szarka András,a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar dékánja, Imre Sándor, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja, Mándoki Péter, a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar dékánja, Aszódi Attila, a Természettudományi Kar dékánja, Szalmáné Csete Mária, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja, Takács Gábor, az Egyetemi Habilitációs Bizottság és Doktori Tanács elnöke és Lévai Imre, az Egyetemi Hallgatói és Doktorandusz Képviselet elnöke.

A meghívott vendégek között ott volt Péceli Gábor akadémikus, egyetemi tanár, a BME korábbi rektora, Frank Péter, a Knorr-Bremse cégcsoport Budapesti Kutatás-fejlesztési Központ igazgatója, a Műegyetem Támogatói és Baráti Köre (MTBK) alelnöke és Tóth Attila, a CÉH Zrt. elnöke, az MTBK elnökségi tagja.

Vezetők

A rektor elsőként a BME legrangosabb kitüntetését, a József Nádor Emlékérmet nyújtotta át öt oktatónak.

Rózsa Szabolcs előterjesztésére Török Ákos tanszékvezető egyetemi tanár, a hazai mérnökgeológiai és alkalmazott földtani kutatások vezető személyisége, „kimagasló tudományos tevékenységéért, a nemzetközileg elismert oktatói és az utánpótlás-nevelésben végzett munkájáért”;

Török Ákos

Orbulov Imre előterjesztésére Kovács Ádám egyetemi tanár a műszaki mechanikai tantárgyak „több mint 40 éven át tartó, több nyelven történő, magas színvonalú oktatásáért, kiemelkedő oktatásszervezési munkájáért, a tehetséggondozásért”;

Kovács Ádám

Varga Tamás előterjesztésére Kalmár Miklós címzetes egyetemi tanár „több mint öt évtizedes kitartó, magas színvonalú és eredményes oktatói és szakmai munkásságáért, valamint azért a meghatározó szerepért, amellyel oktatóként és kutatóként generációk szemléletét formálta”;

Kalmár Miklós

Szarka András előterjesztésére Hórvölgyi Zoltán egyetemi tanár, a Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék tanszékvezető-helyettese „több mint három évtizedes kiemelkedő oktatói és tehetséggondozói, tudományos, valamint tudományszervezői tevékenységéért”;

Hórvölgyi Zoltán

Imre Sándor előterjesztésére Tevesz Gábor címzetes egyetemi tanár „a Villamosmérnöki és Informatikai Kar oktatásszervezési tevékenységében, a pályaorientáció kereteinek kialakításában, valamint a középiskola–egyetem átmenet során a hallgatóknak nyújtott szolgáltatások rendszerének kialakításában nyújtott rendszerteremtő tevékenységéért” kapta meg a díjat.

Tevesz Gábor

A Sztoczek József Emlékérmet nyolc munkatársnak ítélték oda. Ezt a kitüntetést a Szenátus azzal a céllal alapította, hogy azon egyetemi foglalkoztatottak, akik több éven át az igazgatásban, a gazdálkodásban, az üzemeltetésben, fejlesztésben vagy más területen nyújtott teljesítményükkel kiemelkedően szolgálták az Egyetem érdekeit, méltó elismerésben részesüljenek. A díjazottak:

Mozsár Eszter rektori személyi titkár, „az egyetem vezetésének négy rektori cikluson keresztül történő, magas szakmai igényességgel és elkötelezettséggel történő támogatásáért, valamint a Rektori Tanács titkáraként a Rektori Tanács és a Szenátus munkájának segítésért”;

Bende Evelin, „a Gazdasági Igazgatóságon végzett, magas szintű szakmaiságával példaértékű munkájáért”;

Fukker Lászlóné, „az Egyetemi Tanulmányi Szolgáltató Központban végzett kiemelkedő szakmai munkája és megbízhatósága elismeréseként”;

Gombosné Nagy Kornélia, „az Építőmérnöki Karon rá háruló gazdasági és hr-ügyintézői, valamint a kar hazai és nemzetközi projektjeihez kapcsolódó gazdasági adminisztrációs feladatokat végzéséért”;

Spiegelhalter Tímea, „a Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék adminisztratív és gazdasági folyamatainak igényes és elhivatott formálásáért és fejlesztéséért”;

Etlinger Marianna, „az Építészmérnöki Kar ügyviteli csapatának tagjaként végzett, lelkiismeretes, proaktív és magas színvonalú munkájáért, a aar szervezeti működésének hatékony támogatásáért, valamint a közösségi kezdeményezésekben és a fenntarthatósági törekvésekben vállalt aktív és példaértékű szerepéért”;

Jánosy Beatrix, „a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar gazdasági ügyintézőjeként végzett odaadó munkájáért, közösségi magatartásáért, megbízhatóságáért”;

Magyarné Boltizár Ildikó, „a Számítástudományi és Információelméleti Tanszék adminisztrációjának vezetőjeként kifejtett több évtizedes munkájáért, a hallgatók ügyeinek hatékony és empatikus intézéséért és a tanszék gazdasági és adminisztrációs feladatainak kiemelkedő színvonalú kezeléséért”;

Bónáné Mózer Krisztina, „a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Dékáni Hivatalának vezetőjeként végzett precíz munkájáért, szervezőkészségéért, kitartásáért és kiemelkedő problémamegoldó képességéért”.

Az Egyetemi Ifjúságért (Pro Juventute Universitatis) kitüntetést – az Egyetemi Hallgatói Képviselet javaslatára – a Szenátus olyan személyeknek adományozza, akik hosszabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet végeztek a hallgatók érdekében. Charaf Hassan és Lévai Imre két elismerést adott át:

Varró Gergőnek, aki „a Gépészmérnöki Kar Hallgatói Képviselete elnökeként érdekképviseleti munkájával, a Műegyetemi Ifjúsági Nonprofit Kft. (MISZ) ügyvezetőjeként az egyetemi versenycsapatok és a Szkéné Színház stabil gazdasági hátterének biztosításával szerzett érdemeket a Műegyetemen”;

Kun Leventének, aki „több mint egy évtizedes vezetői munkássájával és közösségépítő kezdeményezéseivel, a Műegyetemi Versenycsapatok Közösségének megalapításával és a Műegyetemi Hallgatói Alapítvány élén végzett tevékenységével új korszakot nyitott az egyetemi szakmai tehetséggondozásban”.

A közönség

Az ünnepi ülés következő napirendi pontja „A Műegyetem Kiváló Oktatója” kitüntetés átadása volt, melyben azok az oktatók részesülhetnek az Egyetemi Hallgatói Képviselet javaslatára, akiket az összes, általuk oktatott kurzuson együttvéve legalább 100 hallgató véleményezett, és a kialakult sorrendben az első öt helyen szerepeltek. Az elmúlt két félév legkiválóbb oktatói:

Ács Ágnes Mária, az Építőmérnöki Kar Általános és Felsőgeodézia Tanszékének tanársegédje;

Bokor Nándor, a Természettudományi Kar Fizika Tanszékének docense;

Dunai László, az Építőmérnöki Kar Hidak és Szerkezetek Tanszékének egyetemi tanára;

Ferencz Péter, a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Vasúti Járművek és Járműrendszeranalízis Tanszékének tanérsegédje;

Kiss Bálint, a Villamosmérnöki és Informatikai Kar Irányítástechnika és Informatika Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense;

Kővári Botond, a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar Közlekedéstechnológiai és Közlekedésgazdasági Tanszékének docense;

Mészáros Csaba, az Építőmérnöki Kar Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszékének címzetes egyetemi docense;

Nádasi Eszter, a Gazdaság-és Társadalomtudományi Kar Szociológia és Kommunikáció Tanszékének adjunktusa;

Pék Johanna, az Építészmérnöki Kar Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszékének adjunktusa;

Svantnerné Sebestyén Gabriella, a Természettudományi Kar Analízis és Operációkutatás Tanszékének adjunktusa;

Szirmai Jenő, a Természettudományi Kar Algebra és Geometria Tanszék habilitált egyetemi docense.

A közel 40 éve alapított Műegyetem Támogatói és Baráti Köre 2024 decemberében két díjat alapított: az Empower-díjat és a Mentor-díjat. Előbbi egy társadalmi kiválóság díj, melynek célja olyan személy kitüntetése, aki „fejlesztési, megvalósítási, szervezési munkájával társadalmi-gazdasági szinten kiemelkedő teljesítményt mutatott fel, e tevékenységével utat mutatott, és kiemelkedően sokat tett a köz érdekében”. Az Empower-díj szponzora a Karsai Holding, első kitüntetettje pedig a BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány elnöke, Pakucs János.

A díjat Charaf Hassan és Frank Péter adta át Pakucs Jánosnak, aki villamosmérnökként és gazdasági szakemberként több évtizedes vezetői pályafutása során meghatározó szerepet töltött be a magyar ipari kutatás-fejlesztésben, az ország legnagyobb ipari kutatóintézetének létrehozásában, az innovációs menedzsment oktatásában, a Magyar Innovációs Szövetség alapításában és irányításában, valamint a Műegyetem talán legnagyobb hatású tehetséggondozó alapítványa, a Pro Progressio Alapítvány létrehozásában.

Pakucs János

A Mentor-díj tanári kiválóság díj, melyet a BME azon professzorai, tanárai, munkatársai kaphatnak meg, akik „kiemelkedő eredményeket értek el az egyetemi oktatásban, kutatásban, a jövő generáció fejlesztésében”. A Mentor-díj szponzora a Knorr-Bremse Kutatás-fejlesztési Központja, első díjazottja pedig Stépán Gábor, a Gépészmérnöki Kar professzora.

Stépán Gábor évtizedek óta meghatározó alakja a hazai mérnökképzésnek, mentori aktivitása a generációkon átívelő tudásátadásban nyilvánul meg. Kutatócsoport-vezetőként „nemcsak a jövő gépészmérnökeit formálja, hanem demonstrátori múltjából merítve hazai és nemzetközi ösztöndíjprogramokon keresztül segíti a fiatal kutatók tudományos pályafutását és szakmai integrációját”. Számos sikeres vállalatvezető és elismert kutató került ki a tanítványai közül.

Stépán Gábor

A BME Hajós Alfréd Díjára az a hallgató érdemes, aki a megelőző egy évben kimagasló sporteredményt ért el, a sportolói karrier és a tanulmányok eredményes összeegyeztetésével hozzájárult az egyetem hírnevének erősítéséhez.

Az idei díjat Jákó Miriam sportlövő kapta, aki a sportág felnőtt csapat Európa-bajnokságán egy arany- és egy ezüstérmet nyert, „bizonyítva, hogy a világraszóló sporteredmények és a műszaki felsőoktatásban való helytállás közös nevezőre hozható”.

Jákó Miriam

Rektori Hivatal, Kommunikációs Igazgatóság