hírek
Miért köti össze alagútrendszer a BME épületeit? – a műegyetemi nyílt nap legérdekesebb programjai
2024. 11. 28.November 29-én minden a felvételi előtt állókról szól majd az egyetemen.
Már csak néhány nap maradt a BME Nyílt napig: november 29-én, pénteken reggel 8 órától mind a nyolc kar várja a felvételi előtt álló középiskolás diákokat, hogy bemutassa, mit tanulnak a hallgatók és ízelítőt adjon az egyetemi életből.
Az összes program, tájékoztató, előadás és bemutató böngészhető itt, de az alábbiakban kiemeltünk néhányat a legérdekesebbek közül.
Építőmérnöki Kar
Magáról bárki tud szépeket mondani, de egy fokkal hitelesebb, ha volt tanítványok beszélnek arról, milyen volt ide járni. Ez esetben Ritter Ádám, a Moratus Kft. műszaki igazgatója mesél "Én is építős voltam" címmel. A helyszín a K épület, magasföldszint 79-es terem, az előadás 10 órakor kezdődik.
Gépészmérnöki Kar
Ahogy a kar Jövőtervező-előadásán is elhangzott nemrég: a gépészek nem feltétlenül olajos ruhában, csavarkulccsal a kézben képzelhetők el, és számos iparágban van fontos munkájuk. „Gépészek és energetikusok a vegy- és gyógyszeriparban” – ez a témája a Sir George Gabriel Stokesról elnevezett laboratóriumban 12:30-kor sorra kerülő előadásnak.
Építészmérnöki Kar
A Műegyetem 1909-ben kezdte meg működését a Duna partján ma is álló patinás téglaépületeiben – itt szerveznek kampusztörténeti sétát az építészek 11 órától. „A BME Építész Klub Szakkollégium egy rátermett sétavezetővel repít vissza az időben, hogy közösen végigjárjuk és feltárjuk az öreg épületek, kertek és szobrok lebilincselő titkait” – ígérik a szervezők. Milyen alkoholt főztek egykoron a könyvtár helyén? Eltalálták-e az orosz mesterlövészek a főépület ikonikus női szobrait? Miért köti össze alagútrendszer az összes épületet? – ilyen kérdésekre adnak majd válaszokat.
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Mit csinál egy élelmiszer-minősítő biomérnök? – ez már a vegyészek területe, akik laborlátogatással igyekeznek közelebb hozni a témát az érdeklődőkhöz. „Ételeink számos különböző összetevőből állnak, melyek mennyisége és minősége alapvetően meghatározza azok táplálkozástani értékét, érzékszervi tulajdonságát, biztonságos fogyasztását. Ezek részletes jellemzésére az élelmiszer-analitikusok vállalkoznak, a technológiai tulajdonságokban lévő különbségek pedig izgalmas kihívást jelentenek a termékfejlesztőknek” – írják az ajánlóban. A csoportok a K234-es terem elől indulnak 9 és 13 órakor.
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Minden diploma annyit ér, amennyire becsülik a piacon, ezt érdemes észben tartani az egyetemi jelentkezés előtt. Hogy a BIK-diploma mennyit ér, arról Géczy Attila egyetemi docens előadását érdemes meghallgatni. A jelentkezők nagy száma miatt háromszor is meg kellett hirdetni: 10-kor az I épület IB028-ban, 11 és 13 órakor pedig a Q épületben lesz.
Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar
Ismét egy laborbemutató, vagy ahogy a KJK kutatói fogalmaznak: Korszerű diagnosztikai módszerek a műszaki gyakorlatban – hőkamera, endoszkópia, gyorskamera. Az előadó: Hlinka József, 10:40-től az ST épület 222-ben.
Természettudományi Kar
Egyre kevesebb olyan tudományterület van, amelyben nem lehet a mesterséges intelligencia szerepét taglalni – a sugárterápia a jelek szerint nem tartozik közéjük. Pesznyák Csilla fizikus, egyetemi docens ugyanis éppen erről tart előadást a K épület, I. emelet 74-ben 10 órától.
Gazdálkodástudományi és Társadalomtudományi Kar
Kis Gergely, a Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan tanszék adjunktusa az egyetemválasztás témáját ötvözi szakmai szempontokkal Menni vagy nem menni? – Külföldi vs. magyar egyetemválasztás dilemmái menedzsmentszemmel című előadásában.
A Nyílt napon való részvételhez regisztrálni szükséges a felvi.bme.hu-n, ezen a linken. A minden felvételi információval kapcsolatban illetékes portálra egyébként is érdemes ellátogatni, a felvételire készülők pontszámító kalkulátort és a szakkeresőt is találnak rajta.
A BME egyébként nemrég elindította felvételi hírlevelét is, amelyre itt lehet feliratkozni.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság