Ugrás a tartalomra

hírek

Céges ösztöndíj: az első lépés egy jó munkahely felé

2025. 01. 23.
BMEs diákok

Az állami, egyetemi, kari és szociális ösztöndíjak mellett a kiváló ipari kapcsolatoknak köszönhetően több világcég ösztöndíjprogramjai is elérhetők a BME-n.

A Műegyetem egyik különleges értéke az ipari szereplőkkel ápolt szoros kapcsolata, amelynek hála több cég is ösztöndíjakkal segíti a tehetséges hallgatók előmenetelét - amellett, hogy természetesen minden más hasonló lehetőség is nyitva áll a hallgatók előtt. Így az állami ösztöndíjak, az olyan nemzetközi lehetőségek, mint az Erasmus vagy az EELISA európai egyetemi szövetség kiírásai. A BME, a karok és a karok hallgatói képviseletei is meghirdetnek tanulmányi és szociális ösztöndíjakat.

A vállalatok által nyújtott ösztöndíj az egyetem és az ipari szereplők közötti hosszú távú együttműködést valósítja meg, hiszen utóbbiak nem egyszerűen egy végzett mérnök odacsábítására törekednek, hanem a szakmai fejlődés elősegítésével tehetnek szert jól képzett munkaerőre. Ez a támogatási forma egyben az egyetemi képzés színvonala iránti bizalom jele is. Az ösztöndíj természetes folytatása gyakorlati idő eltöltése, majd gyakran elhelyezkedés az adott cégnél. (Az ösztöndíjak mellett egyébként a cégek több esetben ajánlanak fel különdíjakat a Tudományos Diákköri Konferenciákra, illetve eseti pályázatokat is írnak ki.)

Lássunk néhány példát!

- Az Építőmérnöki Karon van már ösztöndíjprogramja például a KÉSZ Csoportnak, és a V-Híd a most megkötött stratégiai megállapodás nyomán különböző formában több mint 30 hallgató tanulmányait készül támogatni;

- A Gépészmérnöki Karon is rendszeresen jelennek meg pályázatok - legutóbb az egri Emerson Automation FCP Kft. hirdetett versenypályázatot a hallgatóknak;

- A Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karon a Varga József Alapítvány három aktuális pályázata érhető el;

- A Villamosmérnöki és Informatikai Karon rendszeresen futnak a Bosch, a Siemens és az Evosoft kiírásai;

- A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar gazdag ösztöndíjkínálatában egyebek mellett a MÁV és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. is megtalálható;

- A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar tanulmányi pályázatainak rendszeres kiírója a Magyar Nemzeti Bank.

Az érdeklődők a kari honlapok mellett a Műegyetem Támogatói és Baráti Köre (MTBK) által alapított Pro Progressio Alapítvány oldalán is tájékozódhatnak ösztöndíj-lehetőségekről. Az alapítvány olyan cégek támogatásával hirdet hallgatói és kutatói ösztöndíjakat, mint a B.Braun, az Ericcson, és a Continental.

A Furukawa Electric Technológiai Intézet (FETI) Kft. támogatásával az ipari innováció területén végzett kísérleti mérések, illetve számítógépes modellezések témakörben hirdetett pályázatot a BME hallgatóinak az MTBT. A pályázatok időtartama változó, általában 3-12 hónap, a havi támogatási összeg 50 ezertől akár 250 ezer forintig terjed.

A GPK és a VIK német nyelvű képzéseseken tanuló hallgatóinak a Bosch, az Evosoft és a Siemens kínál féléveként 800.000-1.000.000 forintos ösztöndíjakat, melyek keretében a Karlsruhei Egyetemen tölthetnek el egy vagy két szemesztert.

A hallgatói pályázatok mellett a tudományos pályára készülők számos PhD-ösztöndíj közül is választhatnak.

 

KJ