hírek
A BME nemzetközi környezetet tud biztosítani a hazai hallgatóknak is
2025. 04. 14.
Karriertervezésről, az itt végzettek keresetéről és a külföldi hallgatók beilleszkedéséről is beszélt a BME két vezetője a Radiocafén.
A napokban a Radiocafé Szabadesés című műsorának vendége volt Lógó Emma, a gazdaság- és Társadalomtudományi kar oktatási dékánhelyettese és Bihari Péter, a BME oktatási rektorhelyettese.
A BME arra fókuszál, hogy „minél több ipari előadót hozzon be, minél intenzívebb kapcsolatot alakítson ki a vállalkozásokkal, ahol majd később dolgozni fognak a hallgatók”, így már az egyetemen tudják, hogy mire számíthatnak, és így is tervezik a későbbi karrierjüket – mondta Bihari Péter arra kérdésre, hogy mennyire láthatnak előre a pályájukon a hallgatók.
Lógó Emma beszélt az épp a múlt héten lezajlott Lányok napjáról, ahol az érdeklődő középiskolások többek között a különböző karokról elszármazott és már munkatapasszal rendelkező mérnöknőket kérdezhettek akár a munka és a magánélet összeegyeztetéséről.
Bihari Péter hozzátette, a BME arra is nagy gondot fordít, hogy az Oktatási Hivatal adatai segítségével kövesse a volt hallgatói pályáját, az átlagos keresetüket. „Azt látjuk, hogy nagyon jók ezek a karriermutatók […],
egyre több szakon végzettek tartoznak, mi csak úgy nevezzük, hogy a »milliomosok klubjába«, tehát akiknek a havi bruttó átlagbére meghaladja az egymillió forintot.
Ez jó visszacsatolás arra, hogy amit csinálunk, azt jól csináljuk”.
Lógó Emma megemlítette, hogy a GTK műszaki menedzser képzés utolsó szemeszterében kísérleti jelleggel bevezették a karriertervezés nevű tantárgyat, melynek keretében a saját márka felépítésében tudják segíteni a hallgatókat. „Nagyon közel vagyunk az iparhoz, a vállalati szférához, ezért a hallgatóink az alapképzések vége felé már sokszor ténylegesen a szakmájukban dolgoznak” – jegyezte meg.
Szóba került a 12-13 százaléknyi külföldi hallgató beilleszkedése is. Bihari Péter erről azt mondta, a külföldiek közel 100 országból érkeznek, tehát kulturálisan nagyon heterogén közösség, mégis harmonikus az együttműködés a magyar diákokkal. „Sok esetben közösen vannak ugyanazon a tantárgyon a hazai és a nemzetközi hallgatók, tehát a BME nemzetközi környezetet tud biztosítani a hazai hallgatóknak is.
Nem kell ahhoz külföldre menni, hogy valaki sok nemzet gyermekével találkozzon az egyetemi képzése során” – jelentette ki.
Ugyanez az oktatás oldaláról egyebek mellett abban érhető tetten, hogy az angol nyelvű képzésekre igyekszik nemzetközi akkreditációkat szerezni az egyetem, amint azt a GTK nemrég két esetben is sikerrel tette. „Ez azt jelenti, hogy olyan sztenderdek szerint tanítunk, amelyek a világ bármely pontján megállják a helyüket: ugyanazokat a tananyagokat, tankönyveket és módszertanokat alkalmazzuk” – magyarázta Lógó Emma.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság