hírek
A BME erőssége a kapcsolat az iparral
2025. 06. 05.
Charaf Hassan, a BME rektora az M1 Ma este című műsorának nyilatkozott június 3-án a BME fenntartóváltásáról és a felvételizőknek biztosított lehetőségekről.
Beszámolt róla, hogy megjelent a kormányhatározat, amely szerint a MOL Nyrt. lehet a BME Fenntartó Zrt. többségi tulajdonosa. A BME akkreditációi és jogosultságai változatlanok maradnak a Fenntartó Zrt. tulajdonosi szerkezetében történő változás után is – mondta Charaf Hassan. Hozzátette, az állammal kötött feladatfinanszírozási szerződés továbbra is biztosítja az állami ösztöndíjas helyeket, sőt az ilyen hallgatói helyek számának növekedése várható a mérnöki és természettudományi területen, és az elérhető ösztöndíjak rendszerének bővítését is tervezi az egyetem.
Charaf Hassan azt mondta, a BME erőssége abban rejlik, hogy erős kapcsolatot ápol az iparral.
„A célunk, hogy minél több jó mérnököt képezzünk, minél több szabadalmunk szülessen, minél több értéket teremtsünk”
– jelentette ki.
A BME-ről beszélt az M1 Ma reggel című műsorának Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára is. Közölte, hogy az állami ösztöndíjas férőhelyekben nem lesz változás a BME-n, sőt a műszaki, természettudományi, mérnök-informatikai képzések esetében bővülő létszám várható, a teljesítményfinanszírozás pedig már az idei évben akár 10 milliárd forintos forrásbővülést jelenthet az egyetemnek.
A felvi.bme.hu oldalon lehet a BME alap- és mesterszakos, valamint doktori képzéseiről és az elérhető ösztöndíj-lehetőségekről tájékozódni.
A BME március 1-től kikerült az államháztartásról szóló törvény hatálya alól, azóta nem központi költségvetési szervként működik. Fenntartója, az állami tulajdonú a BME Fenntartó Zrt. a május 30-án megjelent kormányhatározat (1180/2025) alapján értékesíthető. Ezzel a BME magánfenntartású egyetemmé válhat, de akkreditációi és jogosultságai változatlanok, és azok maradnak az új konstrukcióban is. A BME Szenátusa december 9-i rendkívüli ülésén szavazta meg a rektor és a kancellár előterjesztését a fenntartóváltás kezdeményezéséről. Az új működési keretrendszerben az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz (BME Fenntartó Zrt.) került. Az első számú hazai műszaki egyetem fenntartóváltásának célja, hogy biztosított legyen a hosszú távú, stabil, kiszámíthatóan növekvő finanszírozás, a rugalmas belső működési szerkezet, a korszerű képzési kínálat, valamint bővüljön a hallgatóknak nyújtott ösztöndíjak rendszere. Az új fenntartói keretrendszert úgy dolgozta ki a BME, hogy az Intézmény továbbra is részt vehessen az uniós Horizon és Erasmus pályázati rendszerek programjaiban. További információk a bme.hu május 31-i cikkében olvashatók. |
Forrás: hirado.hu
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság