Ugrás a tartalomra

hírek

Magyar diákok rádión beszéltek az űrben keringő Kapu Tiborral

2025. 07. 07.
Kapu Tibor

A rádióamatőrök az AX-4 misszióval kapcsolatos változatos kérdéseket tettek fel a BME egykori hallgatójának.

Több hónapnyi felkészülés után magyar diákok rádión sikeresen felvették a kapcsolatot a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartózkodó Kapu Tiborral. A kapcsolat nagyon jó volt, szerencsére nem volt dióda a terjedésben sem - tudta meg a bme.hu Dudás Leventétől, a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék adjunktusától.

A projekt előkészítésébe rengeteg energiát fektetett a Műegyetemi Rádió Club. Dudás Levente előzetesen megtanította az űrhajósjelöltet rádiózni, egészen a sikeresen teljesített rádióamatőr-vizsgáig. Az idén 101 éves klub tagjai megépítettek egy redundánsantenna-forgatót az ISS beszédátviteli sávjaira hangolva, tesztelték is, majd megteremtették az informatikai hátteret is a kísérlethez.

Sajnos közben a küldetés kéthetes csúszása miatt az ISS pályája úgy változott meg, hogy nappal nem halad át Magyarország felett, ezért szükség volt egy kapuállomásra, amelyen keresztül napközbeni kapcsolatot lehetett létesíteni az ISS-szel. Ez végül egy amerikai állomáson keresztül sikerült.

A beszélgetésről készült felvétel az alábbi videóban meghallgatható 14:30-tól:

Remote video URL

Szintén Kapu Tiborral kapcsolatos hír, hogy a BME oktatói, Domokos Gábor és Härtlein Károly vezetésével középiskolások egy csoportja csatlakozott az egykori műegyetemistához, amikor az űrben elvégzett egy sor mikrogravitációs kísérletet.

Kapu Tibor kísérletez

A BME Gyerekegyetem résztvevői is kipróbálhatják a nyári tábor során a kísérleteket, ugyanazokkal az eszközökkel, szeptemberben pedig 300 magyarországi iskola több ezer diákja ismétli meg őket.

Kapu Tibor gépészmérnöki tanulmányait a BME-n végezte, alapszakos diplomáját 2014-ben, a mesterszakont 2016-ban vette át. Mint a Gépészmérnöki Kar honlapján a minap megjelent cikkből kiderül, tanárai jó kedélyű, kitartó, rendszerben gondolkodó hallatóként emlékeznek rá. Szakdolgozatát helicoil-szerelő állomás automatizálása témában írta (a helicoil öntvényekbe beletekerhető acélmenettest, amely jelentősen megnöveli a menetes kapcsolatok teherbíró képességét), míg a diplomamunkáját polimerkompozit gitárhúr fejlesztéséből készítette.

Mesterszakos diplomamunkájának bírálója, Meiszel László szerint témaválasztása alapján tisztán kirajzolódott, hogy a későbbi űrhajós nem fél a komplex, sokszor évekig tartó kutatómunkát igénylő területektől: „Sokan nem mertek volna hozzáfogni ehhez a feladathoz.” A gitárhúrok fejlesztésében nehézséget jelent, hogy össsze kell egyeztetni az anyagtudományi és akusztikai szempontokat, ráadásul roppant kevés szakirodalom lelhető fel a témában. „Azzal könnyítette meg a saját munkáját, hogy jó becslésekkel és helyes következtetésekkel dolgozott” - mondta a Polimertechnika Tanszék ipari professzora.

 

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság