Építészmérnöki (Osztatlan képzés)
Képzés munkarendje |
nappali
|
---|---|
Oktatás nyelve |
magyar
angol
|
Képzési idő |
10 félév
|
Képzés indulása |
Szeptember
|
Ponthatár (legutóbbi) |
397
|
Finanszírozási forma |
Állami ösztöndíjas
|
Továbbtanulás lehetősége |
PhD
DLA
Szakirányú továbbképzés
|
Alakítsd Te a környezeted! Ha érdekelnek az épületek, a formák, a színek, a struktúrák, a terek, amelyet kreatív módon te tervezhetsz és alakíthatsz, akkor itt a helyed!
Miért ezt a szakot válaszd?
Úgy gondolod, hogy hozzájárulhatsz a klímaválság elkerüléséhez? Szeretnél tenni azért, hogy korosztályodnak ne legyenek félelmei a felmelegedéstől? Érdekel, hogyan kell házakat tervezni? Tudod, hogy mit kell tenni, azért, hogy a hideg/meleg ne szökjön ki a lakásból? Szeretnél úgy művészi alkotásokat létrehozni, hogy érted, hogyan jött létre, miért maradt meg? Szeretnél saját kezeddel létrehozni dolgokat, házakat? Szeretnél workshopokon dolgozni? Szeretnél állandóan csapatban lenni, alkotni, tenni magadért, tenni az országért, tenni a Világért? Szeretnéd, hogy a 150 éve működő építészképzésen te legyél a következő? Szerintünk, ha mindezt te is szeretnéd, akkor csináljuk együtt!
Mi kell a sikeres felvételihez?
Ahhoz, hogy építész legyél, középiskolában a matematika, illetve fizikai tanulmányaidra kell koncentrálnod. Bármennyire is meglepő, ez épp olyan fontos mint a rajztudás. Ha úgy érzed, itt a helyed, de több gyakorlásra van szükséged, keresd fel a BME előkészítő tanfolyamait. E-tananyagokat is találsz, amelyekkel felkészülhetsz az egyetemi életre! facebook.com/BMEEpitesz
A rajzi alkalmassági vizsga részletes szabályait a Felvételi Szabályzat 5. melléklete tartalmazza.
Miről szól a képzés?
A képzés sikeres elvégzését követően önálló építészeti tevékenység megkezdésére, a tervezési jogosultság megszerzésére nyílik lehetőség. További perspektíva az akadémiai pályaív a kutatói (PhD) vagy az építőművészeti (DLA) vonalon. Célunk, hogy az Építészmérnöki Karon töltött idő alatt a hallgatók megtapasztalják a hallgatói-oktatói együttdolgozás örömét, a jövőt célzó alkotás-kutatás nagyszerűségét, és az oktatókkal együtt vegyenek részt abban a növekedésben, amelynek során megtalálják személyes útjukat.
Ennek a hallgatói profilnak – emberi és szakmai – kialakulásáért, fejlesztéséért dolgozunk, jól érthető, átlátható és örömteli lépéseken keresztül, ahol bátorításra kerül a vállalkozó kedv, az alakítási vágy, az egyéni igényeknek megfelelő irányultság. A Kar hallgatóinak számos lehetőségük van építészeti workshopokon és építőtáborokban részt venni itthon és külföldön egyaránt.
Mit fogsz tanulni?
Az osztatlan mesterképzésen az alábbi területeket, témákat biztosan érinteni fogjátok:
- építészeti tervezés, épületszerkezettan, szabadkézi és digitális rajz, ábrázoló geometria, tartószerkezetek – szerkezettervezés, szilárdságtan, építéskivitelezés;
- szervezés, építéstechnológia, komplex tervezés, településtervezés - urbanisztika;
- építészettörténet, műemlékvédelem, belső terek építészete;
- természettudományos alapismeretek (matematika, mechanika);
- gazdasági és humán ismeretek (filozófia, szociológia, közgazdaságtan, építészetelmélet, művészettörténet, építési jogi ismeretek, építési menedzsment).
Milyen szakmai kompetenciákkal fogsz gazdagodni?
A hallgatók elsajátítják a globalizációval összefüggő társadalmi, gazdasági, környezeti és kulturális kihívások megoldásához szükséges szakmai kompetenciákat. Az egységes ökoszisztémát értő, arra reflektálni képes szaktudást, valamint az épített környezet alakítása iránt elkötelezett, kreatív építészmérnöki hivatás szellemiségét.
Milyen területek közül választhatsz?
Építészként, osztatlan mesterképzésünk során hat irányban indulhatsz el: Építészeti örökség - Az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék specializációja. Az általuk gondozott tudásterületek az építész szakma történeti dimenzióit hivatottak feltárni akár a tudományos kutatás, akár az építészeti tervezés, akár a műemléki szakértés területére is tekintünk. Építőművészet - Az elsajátítható tudásterület az általános és speciális építésztervezői helyzetekre való alaposabb, elmélyültebb felkészítést teszi lehetővé a hallgatók számára az ehhez szükséges kompetenciák, készségek és ismeretek megszerzésével. Forma és szerkezet - Az építészeti alkotói folyamatot az architektonikus gondolkodás geometriára építő logikája hatja át, mely szemléletünk szerint nem más, mint a morfológia, a forma és a szerkezet fogalmi és tartalmi összekapcsolása. Ingatlanfejlesztés - Az ingatlanfejlesztés célja nem más, mint az épített környezet jövőbeli alakulásának egyfajta meghatározása: mit és kinek építsünk, hogyan gazdálkodunk az épületekkel? Környezettudatos és innovatív épületszerkezet - Az épületszerkezettan az építészet elválaszthatatlan, esszenciális része, egyfajta kapocs a művészi és a műszaki szakterületek között, ugyanakkor számos egyéb kompetencia kapcsolódik hozzá - a teljesség igénye nélkül épületakusztika, épületfizika, energetika, épületek tűzvédelme. Város / építészet - A specializáció a városi térben alkotó építész környezet és társadalom formáló szerepére fókuszál. A képzés célja annak az építészeti látásmódnak az erősítése, amely képes szolgálni a társadalmat és amely képes a megváltozó igények hatásait lefordítani beavatkozásokra.
Miből finanszírozd?
A képzésen államilag finanszírozott vagy önköltséges formában is részt vehetsz, utóbbi kifizetéséhez az egyetem ösztöndíjait igénybe veheted. Lehetőség van az önköltség csökkentésére, szociális támogatásra és rengeteg teljesítményalapú ösztöndíjas juttatás megszerzésére.
Nézz szét az egyetem kínálta ösztöndíjlehetőségek között!